یکشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۱۵

دکتر فرهنگ در همايش شهروند شاد شهر با نشاط در قزوين:

واريز مهر و محبت به حساب بانکي رفتاري به انسان اعتبار مي دهد

حساب بانکي رفتاري تنها حساب بانکي درجهان است که فقط در آن بايد مهر و محبت واريز کنيم و حق برداشت نداريم .

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين ؛ چهارمين همايش « شهروند شاد ، شهر با نشاط » با موضوع «حساب بانکي رفتاري» با سخنراني دکترشاهين فرهنگ دکتراي روانشناسي تربيتي ازکشور آمريکا و به همت کميته فرهنگ شهروندي با استقبال پرشور شهروندان درسالن اجتماعات فرهنگسراي بانو حضرت زهرا(س) برگزارشد .

در اين همايش دکتر فرهنگ با بيان اينکه ما يک حساب بانکي داريم که هرچقدر موجودي آن بيشتر باشد اعضاي خانواده ما رابيشتر تحويل مي گيرند و محبت بيشتري بين ما و اعضاء خانواده حاکم است اظهارکرد : تفاوت اين حساب بانکي با حساب هاي ديگر در "رفتاري" بودن آن است و هراندازه عملکرد خوبي داشته باشيم مبلغي به حساب بانکي رفتاري خود واريز کرديم و اعتبار خود را بالا مي بريم و هر  چقدر  عصباني باشيم  موجودي حساب خود را خالي مي کنيم .

وي با تاکيد براينکه منظور از اين حساب ، حساب بانکي گفتاري نيست افزود : بايد با رفتار و اخلاق خود زندگي کرده و عملا در اوج خوبي باشيم و تنها گفتارمان مثبت نباشد و دومين تفاوت حساب بانکي رفتاري با حساب هاي ديگر جهان اين است که حق داريم تنها درآن رفتار مطلوب يا اعتبار بريزيم و نمي توانيم از آن برداشت کنيم .

اين دکتراي روانشناسي تربيتي گفت : با انجام کارهاي خاص ، آراستگي ، اولويت دادن به خانواده و عذرخواهي مي توان حساب بانکي رفتاري را غني تر ساخت .

فرهنگ خاطرنشان کرد : بايد ياد بگيريم و عادت کنيم براي يکديگر کارهاي خاص انجام دهيم و وقتي کار خاصي براي خانواده خود انجام مي دهيم آنها نيز راغب مي شوند که کارخاصي براي ما انجام دهند ؛ همچنين بايد به آنها هديه دهيم و لزومي ندارد که هديه ي گراني باشد و يا به مناسبت روزخاصي داده شود  ما با اين اقدام نشان مي دهيم وقتي کسي پيش ما نبوده به فکر او بوديم و براي ما مهم و با ارزش است و هديه کدورت هاي ديرينه را از بين مي برد .

وي با بيان اينکه هر چه محيط  زندگي دلچسب تر شود رفتارها نيز بهتر مي شود ادامه داد : اگر با خوشرويي به پيشواز فرزندي که از مدرسه به منزل بر مي گردد برويم به حساب خود امتيازي از مهر و محبت را واريز مي کنيم .

فرهنگ با تاکيد بر فرمايش ائمه معصومين بر لزوم آراستگي همسران عنوان کرد : امام محمد باقر (ع) فرمودند : همانگونه که مردان دوست دارند زن خود را آراسته ببينند زنان نيز دوست دارند همسرشان نيز آراسته باشند .

وي به چهارمين اصل و روش واريز به حساب بانکي رفتاري اشاره کرد و گفت : اولويت دادن به خانواده بسيار مهم است ولي متاسفانه بسياري ازخانواده ها به حاشيه رفته اند و رسول اکرم (ص) فرمودند : " بهترين شما کسي است که بهترين براي خانواده خود باشد " براي خانواده و فرزند بايد وقت گذاشت و فرزندان نياز به توجه والدين دارند تا بتوانند حرف هاي دل خود رابا آنها مطرح کنند .

اين دکتر روانشناسي تربيتي يادآورشد : خريد خوراک و پوشاک و کارکردن براي تامين آن ضروري است ولي آرامش درون خانواده از همه چيز مهمتر است و نبايد فداي امور دنيوي شود به عنوان نمونه با صرف هزينه کمي مي توان به نزديکترين بوستان رفت و از در کنار هم بودن لذت برد .

فرهنگ در بخش ديگري ازسخنانش به فرموده امام رضا (ع) اشاره کرد و ادامه داد: اوقاتتان را به چهارقسمت تقسيم کنيد ؛ اول قسمتي را براي کار و تلاش صرف کنيد ، دوم مناجات و نيايش با پروردگار داشته باشيد ، سوم قسمتي را براي دوستاني که درکنار آنها رشد و پيشرفت داريد و عيوب شما را به شما يادآور مي شوند اختصاص دهيد و چهارم براي تفريح ، گردش و لذت حلال از زندگي کوشا باشيد .

وي به اصل و روش عذرخواهي کردن اشاره کرد و افزود : در روانشناسي بحثي به نام مراحل کاهش صميميت داريم که شامل مرحله مقاومت ، آزردگي ، طرد و سرکوب مي شود و مقاومت وقتي صورت مي گيرد که مردي خطا مي کند و به خاطر آن عذر خواهي نمي کند و  همسرش به دليل اينکه مبادا عصباني شود مقاومت مي کند و حرف دل خود را نمي گويد .

فرهنگ خاطرنشان کرد : وقتي مقاومت ها روي هم انباشته مي شود آزردگي به وجود مي آيد و روابط زناشويي دراين مرحله  کم رنگ مي شود و پشت ديگران حرف مي زنيم ؛ وقتي آزردگي طولاني مدت مي شود وارد مرحله  طرد مي شويم و حوصله يکديگر نداريم و حرف هاي ما نسبت به يکديگر توهين آميز مي شود و زماني ازاين مرحله مي گذريم نيازهاي خود را سرکوب کرده و مي گوييم به خاطر بچه ها بايد زندگي کنيم .

 فرهنگ در پايان تاکيد کرد : مشکل اصلي اين است که وقتي اشتباهي مي کنيم همان اول عذرخواهي نمي کنيم و اين باعث ازبين رفتن صميميت مي شود چون ياد نگرفتيم به يکديگر بگوييم معذرت مي خواهم و ببخشيد .

پايان پيام

 

تصاویر مرتبط